آخرین پروژه ها
الهیه
در حال بروز رسانی
مشاهده ادامه مطلب ...
مصلی
در حال بروز رسانی
مشاهده ادامه مطلب ...
آخرین اخبار
آخرین مقالات
عکس های تجهیزات
مشاهده کامل گالری
عکس های کارخانه
مشاهده کامل گالری
صفحه اصلی

گزارش ژئوتکنیک واحدهای مسکونی، دستکم یک ماه زمان نیاز دارد


به گزارش روز دو شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، احمد نوعی قالیباف در یک نشست خبری با اشاره به گود برداری های غیر اصولی که در برخی از مواقع منجر به ریزش واحدهای مسکونی می شود، گفت: این در حالی است که برخی از شرکت های بخش خصوصی طی مدت سه تا چهار روز گزارش ژئو تکنیک صادر می کنند.

وی با تاکید بر اینکه با استناد به این گزارشات طراح ساختمان نمی تواند درباره نتایج گود برداری اعلام نظر صحیحی داشته باشد، افزود: این شرکت ها در این زمان کوتاه و تنها با یک چهارم قیمت نقشه ژئوتکنیک ارائه می کنند .

مدیرکل ازمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران تصریح کرد: با توجه به نوع زمین مناطق شمالی تهران روزانه می توان تنها سه متر حفاری کرد ضمن اینکه اگر بخواهیم زمان استقرار تجهیزات حفاری را هم محاسبه کنیم،در مجموع ۴۵ روز برای ارائه گزارش ژئوتکنیک لازم است.

وی با بیان اینکه عمده بهره برداران بخش مسکن مردم هستند که از فعالیت های آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اطلاع کافی ندارند،اظهار داشت: این آزمایشگاه ظرفیت های گسترده ای دارد که در صورت بهره گیری از آن می توان ایمنی ساختمان های احداث شده را ارتقا داد.

قالیباف با اشاره به اینکه هزینه تعرفه های آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک را معاونت نظارت و راهبردی رئیس جمهوری ارائه می کند ،خاطرنشان کرد: با این وجود آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، تخفیفاتی ارائه می کند تا تمام مردم از این ظرفیت استفاده کنند.


.

** تصمیم گیری درباره استفاده از گزارشات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک برعهده کارفرما و پیمانکار است

مدیر کل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران در ادامه گفت: وظیفه آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ارائه گزارش کنترل کیفیت پروژه هاست و تصمیم گیری اصلی در پروژه ها بر عهده کار فرما و مشاور است که از این گزارشات استفاده کنند یا خیر.

وی با بیان اینکه گزارشات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک پروژه های عمرانی به صورت مکتوب وجود دارد،اظهار داشت: این گزارشات به صورت روزانه به دست اندرکاران پروژه ها ارائه می شود و آنها با استناد به این گزارشات باید در خصوص پروژه ها تصمیم گیری کنند.

قالیباف ادامه داد: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در عین اینکه یک ارگان نظارتی و حاکمیتی است یک شرکت درآمد - هزینه ای نیز هست و از طریق درآمدهایی که کسب می کند، هزینه های خود را تامین می کند.

مدیر کل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران تصریح کرد: حضور آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در پروژه های عمرانی هم منوط به اعلام نیاز از سوی کار فرما و پیمانکار پروژه است.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک همچون سازمان استاندارد عمل کرده و راسا وارد پروژه ها شود، باید بودجه و امکانات آن را هم دولت تامین کند.**حضور آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در کمیسیون های تحویل پروژه های عمرانی

مدیر کل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران گفت: بر اساس ابلاغیه سال گذشته وزارت راه و ترابری ، آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان ها باید در کمیسیون تحویل موقت و دائمی پروژه های عمرانی حضور داشته باشند .

وی با بیان اینکه در پروژه های عمرانی، آزمایش های مطالعاتی، حین اجرا و تحویل انجام می شود،گفت : ابلاغیه وزارت راه و ترابری مبنی بر لزوم حضور آزمایشگاه های استانی در کمیسیون های تحویل پروژه، تاثیر بسزایی در ارتقای کیفیت پروژه های عمرانی خواهد داشت.** استفاده از تکنولوژی بتن غلتکی اقدامی قابل دفاع است

قالیباف در خصوص استفاده از تکنولوژی بتن غلتکی در محور واوان به آزادراه تهران- قم گفت: نفس استفاده از تکنولوژی های نوین همچون تکنولوژی بتن آر.سی .سی که در این محور به کار رفته است، اقدامی قابل دفاع است.

وی در عین حال اذعان کرد: اما باید عوامل اجرایی همچون پیمانکار و نهادهای نظارتی، امکانات و ظرفیت های لازم را برای به کارگیری از این تکنولوژی ها داشته باشند.

مدیر کل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران در خصوص حضور آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران در پروژه های عمرانی و شهری استان تهران نیز گفت: آزمایشگاه در مناطق چهار و ۱۷ شهرداری تهران واحد آزمایشگاهی مستقر کرده و علاوه بر این به عنوان مشاور عالی بر عملکرد آزمایشگاه های خصوصی فعال در مناطق ۲،پنج و ۲۲ نظارت می کند.

وی ادامه داد: آزمایشگاه در طرح توسعه فرودگاه امام خمینی(ره)، سدهای سیاه بیشه و نمرود و قطار شهری کرج نیز حضور فعالی دارد.

قالیباف گفت: معاونت عمرانی استانداری تهران طی نامه ای از فرمانداری ها خواسته است در همه پروژه های عمرانی از ظرفیت های آزمایشگاه بهره برداری شود
بازگشت